Jakie normy powinny spełniać opakowania foliowe, przeznaczone do kontaktu z żywnością?
Opakowania foliowe to uniwersalne produkty, które mogą być przeznaczone do kontaktu z żywnością. Świetnie nadają się do pakowania produktów żywnościowych i do zabezpieczania ich przed czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest, aby opakowania foliowe spełniały pewne normy, które umożliwią im bezpieczny kontakt z żywnością. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, w którym wyjaśniamy, jakie standardy muszą spełniać opakowania foliowe.
Jakie wymagania muszą spełniać opakowania foliowe do pakowania żywności?
Opakowania foliowe muszą być przede wszystkim wykonane z bezpiecznych materiałów, które są pozbawione toksycznych substancji. Składniki, które są użyte do produkcji opakowań foliowych, nie mogą wnikać w żywność i powodować zmianę jej składu. Ponadto niedopuszczalne jest, aby w przypadku opakowań zadrukowanych powierzchnia pokryta farbą miała styczność z żywnością. Co więcej, opakowania foliowe muszą mieć odpowiednie oznaczenia, które będą informować, że dany produkt jest przeznaczony do spożycia. Ważne jest też, aby opakowania foliowe były odpowiednio szczelne, higieniczne i odporne mechaniczne.
Jakie rodzaje foli mogą mieć kontakt z żywnością?
W ostatnim czasie coraz większą wagę przykłada się do ekologii. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ekologicznych opakowań foliowych, które są biodegradowalne. Są one produkowane z przyjaznych dla środowiska surowców, takich jak na przykład celuloza. Opakowania biodegradowalne ulegają degradacji bez udziału człowieka i mogą mieć też kontakt z żywnością. Kolejnym rodzajem opakowań foliowych, które mogą być używane w gastronomii są folie mikroperforowane. Ten rodzaj opakowań zapewnia stały dostęp do powietrza, co zapobiega namnażaniu się bakterii i pleśni.