slider1
NOWOŚĆ
OPAKOWANIA
PAPIEROWE !!!!

Z jakich materiałów wykonuje się opakowania biodegradowalne?


Lipiec 8, 2021

Rynek opakowań dostosowuje się do potrzeb producentów oraz konsumentów, a także zmieniających się przepisów, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego. Z tego względu typowe tworzywa sztuczne zastępują przypominające wyglądem plastik opakowania biodegradowalne. Wyjaśniamy, z jakich materiałów powstają i czy są ekologicznym rozwiązaniem.

 

Opakowania biodegradowalne jako sposób na ochronę środowiska

Opakowania z tworzyw sztucznych podbiły rynek i stały się swego czasu wyznacznikiem rozwoju gospodarczego, jednak długofalowe skutki związane z ich produkcją, są opłakane. Plastik zalega w środowisku naturalnym, stając się zagrożeniem dla fauny i flory oraz wpływając na nasze zdrowie. Alternatywą dla opakowań z tworzyw sztucznych są coraz bardziej popularne opakowania z tzw. bio-plastiku, w tym np. folia biodegradowalna. Choć wyglądem przypominają one tworzywa sztuczne, to powstają z przyjaznych środowisku surowców m.in. celulozy, dzięki czemu mogą bezpiecznie i stosunkowo szybko zamienić się w biomasę. Opakowania biodegradowalne ulegają degradacji bez ingerencji człowieka – w celu ich rozłożenia się w środowisku potrzebne jest działanie mikroorganizmów. Tempo procesu biodegradacji zależy od czynników środowiskowych m.in. temperatury otoczenia.

 

Opakowania biodegradowalne, czyli jakie?

Opakowania biodegradowalne powstają z naturalnych materiałów (surowców organicznych), które pozyskiwane są z odnawialnych źródeł. Jednym z najczęściej wykorzystywanych do produkcji opakowań biodegradowalnych materiałów jest masa celulozowa. Pozyskuje się ją ze ścieru drzewnego. Ekologiczne opakowania biodegradowalne produkowane są także z innych materiałów naturalnego pochodzenia, czyli np. roślin strączkowych, bananów, alg. Podstawą w przypadku opakowań biodegradowalnych jest wytwarzanie bio-plastiku z odnawialnych i przyjaznych środowisku źródeł. Dzięki temu zyskujemy nie tylko estetyczny materiał opakowaniowy w postaci m.in. celofanu, ale także gwarancję, że nie będzie on zalegał w środowisku przez setki lat, prowadząc do jego skarżenia. Zajmujemy się produkcją wysokiej jakości opakowań. W asortymencie naszej firmy znajdą Państwo m.in. przyjazne środowisku opakowania z folii biodegradowalnej. Inwestujemy w stały rozwój linii technologicznej w celu sprostania rosnącym wymaganiom rynku oraz zaspokojenia potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów.

eurosleebe

„Innowacyjna technologia produkcji opakowań z folii barierowych, biodegradowalnych i polipropylenowych”
Beneficjent: Eurosleeve Spółka Akcyjna
Wartość projektu:5 858 490,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 1 866 800,00 PLN
 
CELE PROJEKTU: Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa poprzez inwestycje w innowacyjną linię technologiczną do przerobu folii barierowych, biodegradowalnych i polipropylenowych co pozwoli na zaoferowanie nowego wysokiej jakości produktu. 
 
PLANOWANE EFEKTY: Najważniejsze efekty projektu obejmują wprowadzenie do oferty przedsiębiorstwa nowego produktu (opakowania z folii biodegradowalnej, barierowej i polipropylenowej), dotarcie do nowych rynków zbytu, rozpoczęcie działalności eksportowej, wykorzystanie rozwiązań TIK, poprawę BHP oraz wzrost zatrudnienia w spółce. Przedsięwzięcie wpłynie na zwiększenie potencjału technologicznego oraz konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez wdrożenie innowacji procesowych, produktowej oraz nietechnologicznych.
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Śląskiego na lata 2014-2020.